Revealed: Find out who is standing in South Tyneside's local government elections 2016

South Shields Town Hall.

South Shields Town Hall.

4
Have your say

Here's the full list of candidates standing in South Tyneside's local government elections on Thursday, May 5.

BEACON AND BENTS

John Anglin Labour Party

John Stephen Clarke UK Independence Party (UKIP)

Rhiannon Sian Curtis Green Party

Ali Hayder The Conservative Party Candidate

BEDE

Tony Gair Green Party

Mary Elizabeth Golightly The Conservative Party Candidate

Steven Alexander Harrison Independent

Margaret Peacock Labour Party

BIDDICK AND ALL SAINTS

Peter James Bristow Green Party

Craig Slater The Conservative Party Candidate

Kenneth William Taylor UK Independence Party (UKIP)

Anne Josephine Walsh Labour Party

BOLDON COLLIERY

Ian Armstrong The Conservative Party Candidate

Joanne Bell Labour Party

Colin Robert Tosh Green Party

CLEADON AND EAST BOLDON

Philip Leslie Berry Green Party

Jeffrey Edward Milburn The Conservative Party Candidate

David Townsley Labour Party

CLEADON PARK

Colin Campbell Independent

Alex Donaldson Labour Party

Dave Herbert Green Party

Elizabeth Jane Turnbull The Conservative Party Candidate

FELLGATE AND HEDWORTH

James Dominic Cunningham Green Party

Fiona Anne Milburn The Conservative Party Candidate

Alan Smith Labour Party

HARTON

Melanie Ann Baker Independent

Pat Hay Labour Party

Malcolm Pratt UK Independence Party (UKIP)

Craig Ethan Robinson The Conservative Party Candidate

HEBBURN NORTH

Joseph Thomas Abbott Independent

Liz McHugh Labour Party

Joanna Elizabeth Milburn The Conservative Party Candidate

Steve Richards Green Party

Peter John Rippon Trade Unionist and Socialist Coalition

HEBBURN SOUTH

Matthew Giles Green Party

John Gerard McCabe Labour Party

Amy-Jane Milburn The Conservative Party Candidate

HORSLEY HILL

Anita Daphne Campbell UK Independence Party (UKIP)

Angela Curtis Green Party

Marilyn Huartt The Conservative Party Candidate

Mark Walsh Labour Party

David Wood Independent

MONKTON

Joan Margaret Keegan Labour Party

Vikki Lawlor Independent

Jack McGlen Green Party

Oliver Raymond Raife Wallhead The Conservative Party Candidate

PRIMROSE

James Francis Cain The Conservative Party Candidate

Lesley Kay Hanson Green Party

Jim Perry Labour Party

SIMONSIDE AND REKENDYKE

David Gamblin The Conservative Party Candidate

Edward Malcolm Labour Party

David Albert Ridley Green Party

John Howard Wright UK Independence Party (UKIP)

WEST PARK

Stephen Dagg UK Independence Party (UKIP)

Gladys Hobson Labour Party

David Dean Walter Green Party

David Alan Welsh Independent

Jack Oliver White The Conservative Party Candidate

WESTOE

David Roger Francis Green Party

Henry Pearce UK Independence Party (UKIP)

Sam Prior The Conservative Party Candidate

Sheila Mary Stephenson Labour Party

WHITBURN AND MARSDEN

Tracey Allison Dixon Labour Party

Richard Frederick Gosling The Conservative Party Candidate

Colette Louise Hume Green Party

Charles McKenzie-Smith UK Independence Party (UKIP)

WHITELEAS

Colin Peter Lemon The Conservative Party Candidate

Sarah Jean McKeown Green Party

Doreen Purvis Labour Party

Kathleen Edna Wright UK Independence Party (UKIP)