South Tyneside Council local election: The results in full

RED-LETTER DAY ... it was a good local election for Labour, as they strengthened their grip on Souyth Tyneside Council.
RED-LETTER DAY ... it was a good local election for Labour, as they strengthened their grip on Souyth Tyneside Council.

LABOUR enjoyed a clean sweep in South Tyneside’s local elections – wiping UKIP off the borough’s political map and increasing their stranglehold on power.

Here are the results in full:

BEACON AND BENTS

Rhiannon Sian Curtis (Green Party) 773

Ali Hayder (Conservative Party) 819

Audrey McMillan (Labour Party) 2,241

Turnout: 57.5%

Labour hold

BEDE

Anita Daphne Campbell (UK Independence Party (UKIP)) 720

Fay Cunningham (Labour) 1,847

Tony Gair (Green Party) 123

Mary Elizabeth Golightly (Conservative) 319

Alan John Raine (Independent) 221

Turnout: 54.2%

Labour hold

BIDDICK & ALL SAINTS

Joe Amar (Labour) 1,915

Dave Herbert (Green Party) 160

Kenneth William Taylor (UKIP) 759

Elizabeth Jane Turnbull (Conservative) 252

Turnout: 48.1%

Labour hold

BOLDON COLLIERY

Ian Armstrong (Conservative) 1,111

Sandra Duncan (Labour) 2,440

Colin Robert Tosh (Green Party) 700

Turnout: 58.5%

Labour hold

CLEADON & EAST BOLDON

Joan Atkinson (Labour) 2,631

Philip Leslie Berry (Green Party) 383

Fiona Anne Milburn (Conservative) 2,043

Turnout: 72.9%

Labour hold

CLEADON PARK

Brian Gilchrist (Conservative) 923

Steven Hector Laval (Green Party) 458

Susan Malcolm Traynor (Labour) 1,801

Turnout: 56.8%

Labour gain from Independent - Putting People First

FELLGATE & HEDWORTH

Lesley Kay Hanson (Green Party) 131

Linda Hemmer (UKIP) 1,075

Audrey Elizabeth Huntley (Labour) 2,042

James Edward Milburn (Conservative) 329

Turnout: 61.4%

Labour gain from UKIP

HARTON

Rob Dix (Labour) 2,048

Brian John Paget (Green Party) 292

Henry Pearce (UKIP) 1,060

Craig Ethan Robinson (Conservative) 698

Turnout: 61.2%

Labour hold

HEBBURN NORTH

Joe Abbott (Independent) 1,159

Adam Ellison (Labour) 1,950

Matthew Giles (Green Party) 222

Ian Robert Harkus (Independent) 191

Amy-Jane Milburn (Conservative) 354

Turnout: 57%

Labour gain from Independent

HEBBURN SOUTH

James Dominic Cunningham (Green Party) 304

Wilf Flynn (Labour) 2,215

Jack Gibbons (Conservative) 445

Vikki Lawlor (UKIP) 891

Turnout: 63.4%

Labour hold

HORSLEY HILL

Angela Curtis (Green Party) 264

Marilyn Huartt (Conservative) 699

Iain Malcolm (Labour) 2,205

Geraldine White (UKIP) 971

David Wood (Independent) 252

Turnout: 62%

Labour hold

MONKTON

Steven Alexander Harrison (UKIP) 910

Alan Kerr (Labour) 2,156

Helen Milburn (Green Party) 264

Oliver Raymond Raife Wallhead (Conservative) 413

Turnout: 59.9%

Labour hold

PRIMROSE

John Stephen Clarke (UKIP) 870

David Fettis (Conservative) 326

Robert James Reay (Green Party) 182

Ken Stephenson (Labour) 1,923

Turnout: 52.8%

Labour hold

SIMONSIDE & REKENDYKE

Michael Henry Clare (Labour) 2,271

David Albert Ridley (Green Party) 505

Stan Wallace (Conservative) 525

Turnout: 52.8%

Labour hold

WEST PARK

Stephen Dagg (UKIP) 952

Anthony Dailly (Conservative) 559

David Roger Francis (Green Party) 295

Anne Mellanby Hetherington (Labour) 1,508

Turnout: 59.9%

Labour hold

WESTOE

Tony Bengtsson (Green Party) 418

Katharine Emma Maxwell (Labour) 1,786

Malcolm Pratt (UKIP) 804

Eddy Russell (Conservative) 743

Turnout: 60.7%

Labour gain from UKIP

WHITBURN & MARSDEN

Richard Frederick Gosling (Conservative) 807

Colette Louise Hume (Green Party) 275

Charles Frederick McKenzie-Smith (UKIP) 911

Joyce Welsh (Labour) 1,703

Turnout: 64%

Labour hold

WHITELEAS

Ernest Matthew Gibson (Labour) 2,471

Malcolm Giles (Green Party) 407

Dennis Maccoy (Conservative) 622

Turnout: 54.4%

Labour hold

Total number of seats held after the election

Labour 52

Conservative 1

Independent - Putting People First 1